STANOVY

Urbárska spoločnosť, pozemkové spoločenstvo Podskalie v úplnom znení

              Prijaté na ustanovujúcom Valnom zhromaždení dňa  27. februára 1993, doplnené v súlade s ustanoveniami zákona č. 97/2013 Z. z. o pozemkových spoločenstvách /ďalej len zákon/ na zhromaždení vlastníkov spoločnej nehnuteľnosti dňa 14. júla 2013, na valnom zhromaždení vlastníkov spoločnej nehnuteľnosti dňa 28. mája 2017 a na valnom zhromaždení vlastníkov spoločnej nehnuteľnosti dňa 19. mája 2019.

 

 

Článok 1

Predmet stanov

Stanovy nadväzujú na zmluvu o pozemkovom spoločenstve (ďalej len „spoločenstvo“) a podrobnejšie upravujú:

  1. zásady hospodárenia spoločenstva,
  2. zásady a druhy evidencie,
  3. práva a povinnosti členov spoločenstva,
  4. pravidlá informovanosti členov spoločenstva,
  5. právomoci, zodpovednosti a rokovací poriadok orgánov spoločenstva.

Článok 2

Zásady hospodárenia spoločenstva

A/ Všeobecné ustanovenia

  1. Hospodárenie v lesoch spoločenstva sa riadi platnou legislatívou o hospodárení v lesoch . Cieľom je zabezpečiť plánovité a cieľavedomé obhospodarovanie lesného fondu.
  2. Hospodárenie v lesoch je zabezpečované prostredníctvom programu starostlivosti o les schváleného orgánom štátnej správy lesného hospodárstva.
  3. Na základe schváleného programu starostlivosti o les sa určia úlohy – plán na príslušný rok v členení na obnovu a výchovu lesných porastov a ťažbu dreva. Plán obnovy a výchovy lesných porastov a ťažby dreva je základom pre stanovenie finančného rozpočtu spoločenstva na príslušný rok. Obidva tieto dokumenty musí pred ich realizáciou schváliť zhromaždenie.
  4. Hospodárenie v lesoch spoločenstvo zabezpečuje odborným lesným hospodárom v súlade s platnými právnymi predpismi. Ak pracovníci spoločenstva nespĺňajú kritériá pre odborného lesného hospodára, zabezpečí  spoločenstvo činnosť odborného lesného hospodára na zmluvnom základe. Odborný lesný hospodár vykonáva svoju činnosť vlastným menom, na vlastný účet a zodpovednosť v zmysle príslušných predpisov.

B/ Prideľovanie úžitkového dreva členom spoločenstva a cenové ohodnotenie

  1. Úžitkové drevo sa prideľuje podľa lokalít, kde je plánovaná ťažba  podľa schváleného programu starostlivosti o les na bežný rok.
  2. V nadväznosti na schválený program starostlivosti o les bežného roka a ostatné finančné potreby bežného roka spoločenstvo môže stanoviť objem úžitkového dreva v m3, ktoré bude určené na predaj členom spoločenstva.
  3. Výšku ceny za predaj úžitkového dreva podľa vlastníckych podielov schvaľuje výbor podľa vývoja cien na trhu.
  4. Pri živelnej pohrome /požiar, povodeň, víchrica/ môže výbor prideliť členovi spoločenstva  bezplatne 6 m3   úžitkového dreva.
  5. Úžitkové drevo spoločenstvo prideľuje na základe písomnej žiadosti žiadateľa.

C/ Prideľovanie palivového dreva členom spoločenstva a cenové ohodnotenie

  1. Pre ťažbu a predaj palivového dreva členom spoločenstva platia nasledovné zásady:
  1. formou predaja zo skládky alebo predaj formou samovýroby,
  2. v oboch prípadoch sa musí jednať o predaj pre vlastnú potrebu člena spoločenstva alebo osoby blízkej,
  3. ťažbu palivového dreva za účelom predaja členom spoločenstva zo skládky môže spoločenstvo vykonávať na všetkých pozemkoch obhospodarovaných spoločenstvom. Pri tejto ťažbe postupuje spoločenstvo podľa pokynov odborného lesného hospodára a za účasti lesníka, resp. povereného člena výboru.
  4. Za samovýrobu sa považuje spracovanie kalamitného dreva (vývraty, polomy), ktoré nie je vhodné na iné spracovanie dreva a čistenie lesa po ťažbe.
  1. Palivové drevo sa bude prideľovať na základe písomnej žiadosti s uvedením, či sa jedná o predaj zo skládky alebo o samovýrobu. Vzor žiadosti spracuje a zverejní výbor.
  2. Organizáciu výdaja palivového dreva zo skládky zabezpečuje lesník, resp. poverený člen výboru.
  3. Ceny pri predaji dreva zo skládky a formou samovýroby členom spoločenstva stanoví výbor a predloží na schválenie zhromaždeniu. Ak sa jedná o samovýrobu palivového dreva po výrube úžitkového dreva, odberateľ neplatí žiadnu čiastku ale musí priestor vyčistiť. Pri predaji palivového dreva za iným účelom ako podľa bodu 1/ písm. b) tohto článku, cenu palivového dreva určí výbor podľa podmienok na trhu s drevom.

D/ Spôsob ťažby prideleného dreva a jeho odvoz pre členov spoločenstva

  1. Na základe žiadosti vydá spoločenstvo žiadateľovi lístok na meno a množstvo, na základe ktorého mu lesník, resp. poverený člen výboru:
  1. vyznačí žiadané množstvo dreva, ak sa bude jednať o samovýrobu,
  2. vydá príslušné množstvo dreva zo skládky.
  1. Pri žiadostiach sa bude prihliadať na množstvo podľa podielov resp. výmery v spoločenstve a podľa množstva vyťaženého dreva.
  2. Ak sa bude jednať o samovýrobu, po výrube lesník, resp. poverený člen výboru odmeraním stanoví množstvo dreva a napíše žiadateľovi skutočné množstvo na lístok. Príslušnú sumu zaplatí člen do pokladne spoločenstva.
  3. Povolenie na individuálnu ťažbu dreva formou samovýroby sa bude vydávať v stanovených dňoch, ktoré zverejní výbor v nástennej skrinke. Pri vydaní povolenia na ťažbu sa dohodne termín vyznačenia dreva a spôsob výrubu dreva.
  4. Odvozné dni budú stanovené výborom a zverejnené v nástennej skrinke. Ak sa jedná o odvoz úžitkového dreva, postupuje sa nasledovne:
  1. pri samovýrobe musí byť úžitkové drevo pred jeho odvozom pomerané lesníkom, resp. povereným členom výboru,
  2. pri predaji zo skládky drevo môže vydať výlučne lesník, resp. poverený člen výboru,
  3. vyťažené drevo musí byť na čele kmeňa označené ciachou užívateľa registrovanou orgánom štátnej správy lesného hospodárstva,
  4. doklad o vydaní dreva, ktorý bude slúžiť k preprave dreva na preukázanie jeho pôvodu musí lesník alebo poverený člen výboru vystaviť pred jeho odvozom.
  1. Formu dokladov o pôvode dreva, o evidencii vyťaženého dreva a obehu dokladov vypracuje výbor v súlade s všeobecne záväznými predpismi.

E/  Sankcie a náhrady škody

  1. Nepovolený výrub stromov a krov bude nahlásený na okresný úrad, pozemkový a lesný odbor a prejednaný v súlade so všeobecne záväznými právnymi predpismi, predovšetkým zákonom SNR o priestupkovom konaní.
  2. Ak pri ťažbe formou samovýroby bude vykonaný výrub iného, ako vyznačeného dreva, ako aj pri nedovolenom výrube podľa bodu 1) tohto článku bude postupované nasledovne:
  1. o nepovolenom výrube a jeho objeme budú informovaní členovia spoločenstva na zhromaždení.
  2. výbor môže uložiť, aby pri budúcich predajoch úžitkového i palivového dreva formou samovýroby, bol výrub a odvoz dreva u tohto člena vykonávaný výlučne za prítomnosti lesníka resp. povereného člena výboru. Nerešpektovanie tohto rozhodnutia zo strany člena spoločenstva bude posudzované ako opakovaný nepovolený výrub.
  3. škody, ktoré spoločenstvu nepovoleným výrubom vzniknú, budú vymáhané v súlade s právnymi predpismi.

F/ Finančné hospodárenie

  1. Pozemkové spoločenstvo vedie podvojné účtovníctvo v súlade so zákonom o účtovníctve a nadväznými platnými právnymi predpismi.
  2. Účtovnú závierku neoveruje audítor.
  3. O rozdelení zisku dosiahnutého hospodárením spoločenstva za príslušný hospodársky rok rozhodne zhromaždenie.
  4. Výbor zabezpečí, aby v každom hospodárskom roku bola vytvorená dostatočná rezerva na obnovu a výchovu porastov v členení podľa jednotlivých parciel. Výška tejto rezervy musí byť minimálne na takej úrovni, aby postačovala na obnovu a výchovu porastov na parcelách, ktoré boli v bežnom roku vyťažené.
  5. Obstaranie investičného majetku, ktorý v jednotlivom prípade:
  1. presahuje sumu 10 tis. EUR, schvaľuje zhromaždenie,
  2. presahuje sumu 3,3 tis. EUR, schvaľuje dozorná rada,
  3. obstaranie investičného majetku do 3,3 tis. EUR schvaľuje výbor.
  1. Pri predaji investičného majetku platí rovnaký postup ako v bode 5 tohto článku.
  2. Hospodárske zmluvy, ktorých plnenie v jednotlivom prípade alebo ktoré znejú na sumu vyššiu ako 1 tis. EUR schvaľuje výbor a to zásadne pred ich podpisom. Ak z mimoriadnych dôvodov je nevyhnutné zmluvu podpísať pred jej schválením vo výbore, zmluva musí byť dodatočne prejednaná vo výbore s uvedením kladného resp. záporného stanoviska výboru, prípadne jej členov.
  3. Hospodárske zmluvy týkajúce sa ťažby dreva, obnovy a výchovy porastov musia vychádzať predovšetkým zo schváleného programu starostlivosti o les.
  4. Pred uzavretím zmlúv na ťažbu a predaj dreva sa musí vykonať výber optimálneho obchodného partnera nasledovne:
  5. Pri predaji dreva musia byť minimálne traja záujemcovia. Zmluva sa uzatvorí s tým záujemcom, ktorý dá najvýhodnejšiu cenu. Vo výnimočných prípadoch, ak by záujemca s nižšou cenou poskytoval iný prínos, ktorý preváži najvýhodnejšiu cenu, musí uzatvorenie zmluvy s týmto záujemcom odsúhlasiť dozorná rada.
  6. Podmienka minimálne troch záujemcov sa znižuje na skutočný počet záujemcov po uplynutí 10 dní od začiatku vykonania prieskumu trhu. Pre rozhodovanie platí bod a). Ak je len jeden záujemca, cena sa dohodne v závislosti od podmienok na trhu s drevom.
  1. Pracovnoprávne vzťahy sa riadia Zákonníkom práce a ostatnými všeobecne záväznými právnymi predpismi. Spoločenstvo vypracuje vlastný pracovný a organizačný poriadok, v ktorom určí právomoci a zodpovednosť jednotlivých pracovných miest, formu a pravidlá vystavovania, obehu a kontroly dokladov. Pracovný a organizačný poriadok schvaľuje dozorná rada.
  2. Spoločenstvo vypracuje zásady hmotnej zainteresovanosti pre zamestnancov spoločenstva. Zásady schvaľuje dozorná rada.
  3. Pre hospodárenie so združenými prostriedkami si spoločenstvo zriadi bežný účet v peňažnom ústave.
  4. Spoločenstvo v prípade zisku dosiahnutého hospodárením spoločenstva pri výpočte výšky dividend určených na výplatu vlastníkom spoločnej nehnuteľnosti vychádza z výmery každého vlastníka spoločnej nehnuteľnosti určenej v m2, t.j. ide o prepočet dividend v EUR na 1 m2.

Článok 3

Práva a povinnosti členov spoločenstva

       1)   Člen spoločenstva

a) je povinný konať a vyvíjať činnosť v prospech spoločenstva, aby bol dosiahnutý čo najvyšší výnos         zo spoločných pozemkov, jeho spravodlivé rozdelenie medzi podielnikov, zveľaďovanie a ochrana spoločných lesov, pozemkov a iného spoločného majetku tak, aby nevznikali škody,

b) je povinný chrániť pozemky, lesy a iný majetok spoločenstva pred poškodením, stratou a zneužitím a o zistenom stave informovať orgány spoločenstva,

c) je povinný nahlásiť spoločenstvu všetky zmeny evidovaných skutočností v zozname, ktorý vedie      spoločenstvo a to do dvoch mesiacov odo dňa ich vzniku; spoločenstvo je povinné tieto zmeny zapísať do zoznamu do piatich dní odo dňa ich nahlásenia,

d) je povinný dodržiavať ustanovenia zmluvy, uznesenia zhromaždenia spoločenstva,

e) má právo podieľať sa na rozvoji, riadení a kontrole činnosti spoločenstva, voliť a byť volený do jeho orgánov,

f) má právo predkladať návrhy na zlepšenie činnosti spoločenstva, vznášať pripomienky a otázky na                                                             orgány spoločenstva a byť o ich vybavení informovaný,

g) má právo podieľať sa na výhodách, ktoré spoločenstvo poskytuje svojim členom,

h) má právo nahliadnuť do zoznamu, žiadať a robiť si z neho výpisy, právo na potvrdenie o členstve a výpisu zo zoznamu na základe písomnej žiadosti,

i) má právo na podiel člena spoločenstva na zisku a majetku určenom na rozdelenie medzi členov spoločenstva podľa pomeru účasti člena spoločenstva na výkone práv a povinností, plnenie povinností vo väčšom rozsahu ako je úmerné veľkosti podielu na spoločnej nehnuteľnosti môže člen prijať iba dobrovoľne,

j) má právo nahliadať do dokladov týkajúcich sa hospodárenia spoločenstva a vyžiadať si ich kópie,

k) zodpovedá za škodu, ktorú svojím neuváženým konaním spoločenstvu spôsobil.

  1. Na prevod podielu spoločnej nehnuteľnosti medzi členmi spoločenstva sa nevzťahuje všeobecné ustanovenie o predkupnom práve. Ak vlastník podielu spoločnej nehnuteľnosti prevádza svoj spoluvlastnícky podiel na tretiu osobu, je povinný ho ponúknuť ostatným vlastníkom podielov na spoločnej nehnuteľnosti; podiel možno ponúknuť prostredníctvom výboru; ak o podiel neprejavia záujem ostatní vlastníci podielov alebo v ich mene spoločenstvo podľa odseku § 9 ods. 10 zákona, môže ho predať tretej osobe.
  2. Pri prevode a prechode podielu a s ním súvisiacich práv a povinností na spoločnej nehnuteľnosti nesmie vzniknúť spoluvlastnícky podiel na spoločnej nehnuteľnosti, ktorému zodpovedá výmera menšia ako 2 000 m2; zlúčením podielov môže vzniknúť podiel, ktorému zodpovedá výmera menšia než 2 000 m2.  
  3. Prevod  alebo prechod vlastníckeho práva k podielu na spoločnej nehnuteľnosti len na niektorých pozemkoch patriacich do spoločnej nehnuteľnosti je zakázaný.
  4. Prevod alebo prechod vlastníckeho práva k  podielu na spoločnej nehnuteľnosti na spoločenstvo je zakázaný, ak by podiel spoločenstva na spoločnej nehnuteľnosti presiahol 49 %. 

 

Článok 4

Zásady a druhy evidencie

  1.  Okrem účtovnej evidencie spoločenstvo o výsledkoch hospodárenia v zmysle príslušných predpisov vedie prehľad, ktorý obsahuje najmä údaje o:
  1. úmyselnej obnovnej a výchovnej ťažbe,
  2. náhodnej rubnej, predrubnej a mimoriadnej ťažbe,
  3. prerezávke,
  4. zalesňovaní,
  5. ostatnej pestevnej činnosti.
  1. Spoločenstvo vedie prehľad o výsledkoch hospodárenia podľa lesných hospodárskych plánov a evidenčných výkazov lesnej hospodárskej evidencie.
  2. V zmysle vyhlášky Ministerstva pôdohospodárstva č. 65/1995 Z.z. platnej od 1.5.1995 o evidencii lesných pozemkov a stavieb, spoločenstvo vedie evidenciu lesných pozemkov a stavieb.
  3. Pre potreby členov spoločenstva vedie spoločenstvo evidenciu majetkových podielov podľa jednotlivých vlastníkov a parciel obhospodarovaných spoločenstvom. Podklady tejto evidencie môžu byť poskytnuté za úhradu členom spoločenstva za účelom vysporiadania vlastníckych práv.
  4. Výška úhrady je nasledovná:
  1. za rekapituláciu majetkových podielov za jedného vlastníka 2 EUR,
  2. za kopírovanie dokumentov 1,00 EUR/1 strana.

Lehota  na vybavenie takejto požiadavky od členov spoločenstva sa určuje do 30 dní od doručenia žiadosti.

  1. Všetky evidencie musia byť riadne archivované. Za archiváciu zodpovedá pracovník spoločenstva určený výborom.

Článok 5

Zásady informovanosti členov spoločenstva

  1. Informovanosť členov spoločenstva sa zabezpečuje:
  1. účasťou členov na zhromaždeniach,
  2. plagátmi a reláciami a oznamami v miestnom rozhlase,
  3. informáciami vyvesovanými v nástennej skrinke.
  1. Prostredníctvom nástennej skrinky sú členovia informovaní o nasledovných dokumentoch a skutočnostiach:
  1. o schválenom programe starostlivosti o les na bežný rok v členení na ťažbu, prerezávky, prebierky, výsadbu s uvedením príslušných parciel, výmery a objemov,
  2. o finančnom rozpočte na príslušný rok,
  3. o uznesení valného zhromaždenia,
  4. o termínoch na uplatnenie kalamity. Dĺžka vyvesenia musí byť minimálne tri týždne pred termínom ukončenia lehoty.
  1. Dokumenty pod bodom 2 písm. a), b), c) musia byť zverejnené najneskôr do 2 týždňov po ich schválení zhromaždením a doba zverejnenia nesmie byť kratšia ako 2 týždne.

 

Článok 6

Právomoci, zodpovednosť a rokovací poriadok orgánov spoločenstva

       Základné právomoci a zodpovednosti orgánov spoločenstva určuje zmluva o založení. V súlade

 s touto zmluvou pre rozhodovanie a pôsobnosť jednotlivých orgánov platia nasledovné ustanovenia:

I. Zhromaždenie

Právomoci zhromaždenia

1) Do právomoci zhromaždenia patrí:

  1. schvaľovať správy o hospodárení za predchádzajúci hospodársky rok,
  2. schvaľovať finančný rozpočet na bežný rok,
  3. schvaľovať program starostlivosti o les bežného roka,
  4. schvaľovať obstaranie a predaj investičného majetku presahujúcom v jednotlivom prípade sumu 10 tis. EUR,
  5. schvaľovať limit výdavkov na reprezentačné a dary. Špecifikácia výdavkov na dary je predkladaná na ďalšie zhromaždenie pri predkladaní správy o činnosti.
  6. schvaľovať úverové zmluvy v úhrnnom objeme nad 33 tis. EUR,
  7. schvaľovať pôžičky v úhrnnom objeme nad 3,3 tis. EUR,
  8. preniesť na DR ďalšie právomoci, ktoré sú v schvaľovaní valného zhromaždenia.
  1. Z rokovania zhromaždenia sa vyhotovuje zápisnica, ktorá musí obsahovať všetky zásadné skutočnosti z rokovania, vrátane výsledkov hlasovania a presné znenie všetkých uznesení. Prikladá sa k nej listina prítomných a všetky prerokúvané materiály. Zápisnicu podpisuje zapisovateľ, predsedajúci zhromaždenia a 2 overovatelia. Zápisnice zo zasadnutia musia byť archivované po celú dobu trvania spoločenstva.
  2. Hlasovanie na zhromaždení je verejné. Zhromaždenie môže rozhodnúť, aby hlasovanie bolo neverejné. Pri verejnom hlasovaní sa hlasuje aklamačne, t.j. zdvihnutím ruky. Vlastníkovi prináleží počet hlasov podľa súčtu podielov na jednotlivých listoch vlastníctva. Výška 1 hlasu zodpovedá výmere 2000 m2.

II. Dozorná rada (ďalej len „DR“)

       A/ Právomoci DR

            Do právomocí DR patrí:

  1. schvaľovať obstaranie a predaj investičného majetku presahujúcom v jednotlivom prípade sumu 3,3 tis. EUR,
  2. schvaľovať pracovný a organizačný poriadok spoločenstva a zásady hmotnej zainteresovanosti,
  3. potvrdzovať kooptáciu členov výboru maximálne však do jeho polovičného počtu,
  4. schvaľovať úverové zmluvy v úhrnnom objeme nad 16 tis. EUR a do 33 tis. EUR,
  5. schvaľovať pôžičky v úhrnnom objeme nad 2 tis. EUR a do  3,3 tis. EUR,
  6. schvaľovať významné finančné a obchodné transakcie vymedzené v stanovách.

B/ Zasadnutia DR

  1. DR zvoláva a vedie predseda minimálne 1 krát za polrok. Predsedu DR volia členovia DR zo svojho stredu, zvyčajne na svojom prvom zasadnutí. DR na príslušný rok spracuje plán práce a určí dátumy svojich zasadnutí.
  2. Predseda DR je povinný zvolať DR ak o to požiada člen alebo podpredseda výboru a to tak, aby sa zasadnutie konalo najneskôr do 10 dní od obdržania žiadosti o jeho zvolanie.
  3. DR je spôsobilá sa uznášať, ak sa na jej zasadnutí zúčastní nadpolovičná väčšina jej členov. DR rozhoduje uznesením. DR zvolá zasadnutie zhromaždenia, ak ju o to požiada splnomocnený zástupca členov spoločenstva, ktorí predstavujú štvrtinu všetkých členov a požiadali výbor o zvolanie zhromaždenia, a výbor toto zhromaždenie nezvolal, resp. ho zvolal v inom termíne, ako sa s členmi dohodol. DR má v takomto prípade práva a povinnosti výboru podľa zákona (odseky 2 až 4, 6  v § 14)
  4. Hlasovanie DR je verejné, hlasuje sa zdvihnutím ruky. DR môže rozhodnúť, že hlasovanie o niektorej otázke môže byť neverejné. Uznesenie je prijaté, ak zaň hlasovala nadpolovičná väčšina prítomných členov. Každý člen má jeden hlas, v prípade rovnosti hlasov, má hlas predsedu váhu dvoch hlasov.
  5. Z rokovania DR sa vyhotovuje zápisnica, ktorá musí obsahovať všetky zásadné skutočnosti z rokovania. Zápisnicu podpisuje zapisovateľ, predseda DR a minimálne 1 overovateľ.
  6. Zápisnice zo zasadnutia DR musia byť archivované po celú dobu trvania spoločenstva. 

Volebné obdobie DR je 5 rokov. Členovi DR možno priznať za výkon jeho funkcie odmenu. Výšku odmeny určí zhromaždenie.

           

III. Výbor

       A/ Právomoci a zodpovednosť výboru

  1. Výbor schvaľuje:

a)  prijatie pracovníkov do pracovného pomeru a ich mzdové zaradenie a schvaľuje výkonné vedenie spoločenstva,

b) kooptáciu náhradných členov volených orgánov,

c) obstaranie a predaj investičného majetku, ktorý v jednotlivom prípade nepresahuje sumu

3,3 tis. EUR,

d) hospodárske zmluvy znejúce na sumu väčšiu 1 tis. EUR,

e) prenájom investičného majetku,

f) uzatváranie úverových zmlúv do celkovej výšky  16 tis. EUR,

g) poskytnutie pôžičiek v úhrnnom objeme do 2 tis. EUR,

h) dokumenty regulujúce vnútornú činnosť spoločenstva.

 

  1. Výbor navrhuje:
  1. pracovný a organizačný poriadok spoločenstva,
  2. zásady hmotnej zainteresovanosti pracovníkov spoločenstva,
  3. finančný rozpočet,
  4. obchodný a podnikateľský plán,
  5. návrhy na zmeny zmluvy o založení a stanov.

 

  1. Výbor zabezpečuje:
  1. podnikateľskú stratégiu spoločenstva,
  2. vedenie predpísaných evidencií a ich archiváciu,
  3. program starostlivosti o les na bežný rok,
  4. dodržiavanie finančného rozpočtu,
  5. plnenie uznesení zhromaždenia a DR,
  6. dodržiavanie pracovného a organizačného poriadku spoločenstva,
  7. zvolanie zasadnutia zhromaždenia.

B/ Zasadnutia výboru

  1. Zasadnutia výboru zvoláva a vedie predseda minimálne 1 krát za tri mesiace. Výbor je uznášaniaschopný, ak je na ňom prítomný nadpolovičný počet členov. Predsedu volí zo svojho stredu výbor spravidla na svojom prvom zasadnutí.
  2. Výbor sa skladá z predsedu, podpredsedu, tajomníka, hospodára a ostatných členov výboru, z ktorých každý zodpovedá za určitú oblasť činnosti spoločenstva, najmä za:
  • ťažbu dreva,
  • pestevnú činnosť a ochranu lesa,
  • ekonomickú činnosť,
  • obchodnú činnosť,
  • vedenie majetkových podielov členov spoločenstva,
  • plnenie a kontrola programu starostlivosti o les.
  1. Výbor na príslušný rok spracuje plán práce a určí dátumy svojich zasadnutí.
  2. Ak výbor nie je opakovane trikrát za sebou uznášaniaschopný, zvolá predseda DR spoločné zasadnutie výboru a DR, na ktorom sa posúdi vzniknutá situácia a rozhodne sa o o ďalšom postupe.
  3. Člen výboru môže odstúpiť z funkcie, ak o to písomne požiada DR a oznámi svoje odstúpenie výboru. Výkon jeho funkcie končí dňom splnenia podmienok uvedených dozornou radou.
  4. Výbor rozhoduje uznesením. Hlasovanie je verejné, hlasuje sa zdvihnutím ruky. Výbor môže rozhodnúť, že hlasovanie o niektorých otázkach bude neverejné. Uznesenie je prijaté, ak zaň hlasoval nadpolovičný počet prítomných členov. Každý člen má jeden hlas, v prípade rovnosti hlasov má hlas predsedu váhu dvoch hlasov.
  5. Na zasadnutia výboru je pozývaný predseda DR, pričom na zasadnutí má poradný hlas.
  6. Z rokovania výboru sa vyhotovuje zápisnica, ktorá musí obsahovať všetky zásadné skutočnosti z rokovania, vrátane výsledkov hlasovania a presné znenie všetkých rozhodnutí. Prikladá sa k nej listina prítomných a všetky prerokúvané materiály. Zápisnicu podpisuje zapisovateľ, predseda výboru a minimálne jeden overovateľ, a to tak, že sa podpisuje každá strana zápisnice. Podpísaná zápisnica musí byť doručená každému členovi výboru a predsedovi DR.
  7. Zápisnice zo zasadnutia výboru musia byť archivované po celú dobu trvania spoločenstva.

Volebné obdobie výboru je 5 rokov. Členovi výboru možno priznať za výkon jeho funkcie odmenu. Výšku odmeny určí zhromaždenie.

 

C/ Spôsob konania za spoločenstvo

V mene spoločnosti koná predseda, právne úkony písomnej formy podpisujú podľa podpisových vzorov predseda spoločenstva a aspoň jeden člen výboru,  z funkcií podpredseda, tajomník, hospodár.

 

IV. Spoločné zasadnutia výboru, DR a veľkých vlastníkov

     Na prejednanie významných rozhodnutí a postupov, na ktoré však nie je nutné zvolať zhromaždenie, zvoláva výbor spoločné zasadnutia výboru, DR a vybraných väčších vlastníkov. Rokovanie riadi zvolený predsedajúci tohto zasadnutia. Zápisnicu podpisuje zapisovateľ, predsedajúci a dvaja overovatelia. So stručným záznamom zo spoločného zasadnutia môžu byť informovaní ostatní členovia spoločenstva prostredníctvom nástennej skrinky.

 

Článok 7

Spôsob voľby, odvolávania a volebné obdobie orgánov spoločenstva

  1. Každý člen spoločenstva má pri voľbách do orgánov spoločenstva na každých celých 2000 m2 jeden hlas, pričom výmera v m2 sa vypočíta z platných listov vlastníctva v čase konania zhromaždenia vlastníkov spoločnej nehnuteľnosti.
  2. Voľby členov do orgánov spoločenstva sa vykonávajú verejným hlasovaním.
  3. Pred uskutočnením volieb do orgánov spoločenstva pripraví pôvodný výbor návrh kandidátov za členov výboru a dozornej rady, ktorí najneskôr v deň voľby písomne oznámili spoločenstvu svoju kandidatúru. Pre zabezpečenie volieb pripraví výbor návrh na zloženie mandátnej a volebnej komisie. Návrh na schválenie komisií predloží výbor na zhromaždení.
  4. Mandátna komisia, prípadne poverená osoba zabezpečí prezentáciu vlastníkov spoločenstva. Na základe predloženého písomného splnomocnenia posúdi a zaeviduje zastupovanie neprítomného vlastníka podielu, spočíta hlasy pre posúdenie schopnosti uznášania sa zhromaždenia. Úzko spolupracuje s volebnou komisiou.
  5. Hlasuje sa prostredníctvom volebných lístkov, pričom volebná komisia zabezpečí na základe prezenčnej listiny počet volebných lístkov za volených kandidátov. Zhromaždenie volí členov výboru a dozornej rady, pričom náplň jednotlivých funkcií sa ustanoví na prvom zasadnutí po zvolení podľa predpokladov plnenia, kvalifikácie a náročnosti očakávaných úloh. Členovia výboru a dozornej rady si zvolia predsedu na svojom prvom zasadnutí.
  6. Za riadne zvoleného člena orgánu sa považuje ten, ktorý dostane nadpolovičnú väčšinu všetkých hlasov členov spoločenstva bez hlasov fondu a hlasov, ktoré sa v zmysle zákona nezohľadňujú. Pri nedodržaní tohto počtu hlasov musí prebehnúť ďalšie kolo volieb z neúspešnými kandidátmi.
  7. Odvolať členov výboru a dozornej rady počas volebného obdobia môže zhromaždenie na podnet členov spoločenstva a to na základe preukázateľného zneužitia svojich právomocí, alebo v prípade konania v rozpore s platnými zákonmi, zmluvou o založení spoločenstva, čoho dôsledkom je poškodzovanie spoločného majetku a znižovanie výnosov, prípadne vlastný majetkový prospech na úkor oprávnených záujmov celého spoločenstva.
  8. Pri odvolávaní členov orgánov sa hlasuje zdvihnutím ruky, pričom s odvolaním musí súhlasiť nadpolovičná väčšina hlasov spoločenstva mimo hlasov, ktorými disponuje fond a hlasov, ktoré sa v zmysle zákona nezohľadňujú.
  9. V prípade, že počas volebného obdobia niektorému z členov orgánov skončí funkcia, výbor je oprávnený za uvoľneného člena kooptovať nového člena, ktorý bol zvolený zhromaždením ako ďalší v poradí nad rámec počtu členov orgánu a získal dostatočný počet hlasov, čím sa stal náhradníkom počas volebného obdobia. Po nástupe náhradníka do výboru, výbor opätovne prehodnotí funkcie a v prípade náhradníka za predsedu dozornej rady, dozorná rada opätovne zvolí predsedu. Ak náhradník nebol zvolený pri riadnych voľbách orgánu, bude zvolený na zasadnutí zhromaždenia konanom v najbližšom možnom termíne. V prípade skončenia funkcie predsedu spoločenstva, do doby schválenia náhradníka sa uplatní zastupovanie podľa článku 6 ods. 7 Zmluvy o spoločenstve. Pokiaľ o funkciu vo výbore počas funkčného obdobia neprejaví žiadny člen spoločenstva záujem, výbor bude pokračovať vo svojej činnosti s nižším počtom členov, pričom počet nesmie byť znížený pod počet stanovený zákonom, t. j. troch členov.
  10. Po schválení náhradníka do funkcie orgánu bude zapísaný do registra pozemkových spoločenstiev a do riadneho skončenia volebného obdobia bude vykonávať funkciu pridelenú na základe rozhodnutia výboru alebo dozornej rady na svojom prvom zasadnutí po schválení zhromaždením, prípadne kooptácii.

 

Článok 8

Záverečné ustanovenia

  1. Zmeny a doplnky stanov môže vykonávať iba zhromaždenie.
  2. Členovia výboru a dozornej rady zodpovedajú za škody, ktoré vzniknú spoločenstvu tým, že ich zapríčinením, z nedbanlivosti alebo neúčasti na činnosti a práci výboru alebo DR nebudú dodržiavané ustanovenia týchto stanov.
  3. Stanovy Urbárskej spoločnosti, pozemkové spoločenstvo Podskalie, nadobúdajú účinnosť po jeho schválení zhromaždením. Rušia sa Stanovy s ich dodatkami schválené v predchádzajúcom období.
  4. Tieto Stanovy boli schválené na zhromaždení Urbárskej spoločnosti, pozemkové spoločenstvo  Podskalie dňa 19. mája 2019 a sú vyhotovené v troch výtlačkoch:

-výtlačok č.1     Okresný úrad v Považskej Bystrici, pozemkový a lesný odbor

-výtlačok č.2     predseda spoločenstva

-výtlačok č.3     predseda dozornej rady

 

 

 

V Podskalí, .............. 2019

 

                                                       za výbor:

 

                                                       Anton Mitaš, predseda výboru  ....................................................

 

                                                       Ing. Jozef Magdech, podpredseda výboru     ................................